Dermatoskopia jest badaniem stosowanym do oceny znamion barwnikowych, powszechnie nazywanych pieprzykami. Ta metoda zwiększa możliwość rozpoznania czerniaka w bardzo wczesnym stadium rozwoju, wtedy, gdy można ten nowotwór łatwo wyleczyć. Ponadto dermatoskopia ułatwia odróżnienie czerniaka złośliwego od innych, niegroźnych zmian na skórze. Badanie pozwala odróżnić znamiona barwnikowe dysplastyczne, łączące, mieszane, znamię błękitne, czerniaka młodzieńczego Reed, naczyniaka, brodawkę łojotokową, zmiany krwotoczne, nabłoniaka barwnikowego.
Dermatoskopia / dermoskopia jest mikroskopowym badaniem skóry: bezbolesnym, nieinwazyjnym i niewymagającym pobierania wycinków, polegającym na oglądaniu wybranych zmian na skórze za pomocą dermatoskopu.
Badanie dermoskopowe daje możliwość oglądania skóry w kilkudziesięciokrotnym powiększeniu i w oświetleniu bocznym / oświetlającym oglądaną powierzchnię /, które pozwala uzyskać "trójwymiarowy obraz" skóry i uwidocznić głębsze struktury naskórka.
Szeroko stosowana jest także w dermatologii Videodermatoskopia. Komputerowa analiza znamion, umożliwiająca obserwację zmiany w dużym powiększeniu, archiwizację zdjęcia / obrazu / oraz ocenę porównawczą poprzedniego badania z aktualnym. Ma to szczególne znaczenie w badaniu osób, które mają dużo znamion barwnikowych. Jeżeli znamię uległo powiększeniu lub jakiejkolwiek zmianie, podejmuje się czasami decyzje o jego profilaktycznym usunięciu. Dlatego videodermatoskopię zawsze warto przeprowadzać w tym samym gabinecie dermatologicznym, aby istniała możliwość porównania znamion do tych, które są już w bazie danych.
Dermatoskopia daje ok. 95% szansy na to, że mały, rozwijający się czerniak zostanie wcześnie wykryty. Na skórze mogą pojawić się zmiany, które nie spełniają w dermatoskopii wszystkich kryteriów czerniaka, ale z powodu niektórych cech charakterystycznych budzą niepokój. Takie znamiona zwykle profilaktycznie się usuwa.
Cena badania dermatoskopowego znamion barwnikowych zależy od liczby znamion barwnikowych i waha się od 150 do 350 zł.
Badaniu za pomocą dermoskopu powinny się poddawać regularnie osoby z grupy podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry:
- osoby obciążone dziedzicznie / w rodzinie wystąpiło zachorowanie na czerniaka skóry,
- osoby mające w przeszłości oparzenia słoneczne,
- osoby o jasnej karnacji skóry,
- osoby posiadające liczne znamiona barwnikowe o różnym zabarwieniu, kształtach i rozmiarach,
- osoby często narażone na naświetlanie słoneczne, nie stosujące kremów z filtrami słonecznymi,
- osoby często korzystające z solarium.
Badanie dermatoskopowe powinno się wykonać w przypadku każdej niepokojącej zmiany barwnikowej.
Zawsze kiedy: zmiana ma niejednolity kolor, jest niesymetryczna, szybko rośnie, ma nieregularne brzegi, łuszczy się, swędzi, krwawi, szybko się zmienia.
Konieczne jest szczegółowe i regularne obserwowanie swojej skóry, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się z lekarzem dermatologiem.