W Polsce każdego roku ponad 1 400 chorych dowiaduje się o rozpoznaniu raka wątroby. Zasadniczym i najbardziej polecanym sposobem leczenia jest operacja. Wielu chorych nie może być operowanych, głównie z powodu zaawansowania guza lub złego stanu ogólnego. Warto wiedzieć, że rak wątroby należy do nowotworów promieniowrażliwych.
Wskazania do radioterapii
Ośrodek Wczesnej Diagnostyki I Leczenia Chorób NowotworowychKto jest kim w onkologii?
Ośrodek Wczesnej Diagnostyki I Leczenia Chorób NowotworowychWażnym tematem jest leczenie chorych na wczesnego raka piersi. Trochę statystyki w 2019 rozpoznano raka piersi u 19 620 kobiet – czyli ogromny problem zdrowotny. Na szczęście dzięki rozpowszechnieniu mammografii oraz badania ultrasonograficznego a także dzięki świadomemu dbaniu o własne zdrowie coraz częściej rozpoznajemy wczesne postacie raka piersi. Zastanowimy się jaką metodę leczenia warto wybrać. Dzisiaj tekst bardziej „naukowy” z odniesieniami do literatury – proszę o opinie czy to Wam odpowiada. Zaczynamy cykl artykułów o raku piersi.
Radioterapia jest wartościową, dobrze tolerowaną metodą leczenia paliatywnego, którego założeniem jest złagodzenie objawów związanych z postępem choroby nowotworowej oraz wydłużenie przeżycia chorych. W badaniu obejmującym dużą grupę chorych na miejscowo zaawansowanego raka trzustki zaobserwowano, że zastosowanie chemioterapii lub radioterapii wpływa na poprawę przeżycia w porównaniu do leczenia objawowego.
Przeczytaj więcej na blogu onkologicznym.
Dzisiaj poruszymy temat dotyczący wcale nie małej grupy chorych – szacunkowo od 500 do 1000 chorych rocznie w Polsce.
Temat zdalnych konsultacji jest wciąż kontrowersyjny. Pojawił się w dobie pandemii. Dla personelu medycznego temat stary jak telefon. "Od zawsze" lekarze omawiali problemy chorych nie tylko w rozmowie bezpośredniej, ale też przez telefon. Natomiast zdalne konsultacje chorych stały się dostępne dopiero od kilkunastu lat. Czyli są zjawiskiem względnie nowym. Czy należy się ich obawiać? Dla mnie konsultacje online są wyrazem demokratyzacji dostępu do medycyny.
Ośrodek Wczesnej Diagnostyki I Leczenia Chorób NowotworowychPRZESĄDY I MITY O CZERNIAKU
>>Lepiej nie ruszać bo się „rozeźli”<<
Jedyną skuteczną metodą leczenia czerniaka jest chirurgiczne (onkologiczne) usunięcie (wycięcie) zmiany barwnikowej (pieprzyka, znamienia, guza). Przesąd, że lepiej nie ruszać powstał w czasach kiedy czerniaki były rozpoznawane późno, już jako nowotwór zaawansowany czyli w momencie wycinania guza były obecne przerzuty, ale nie ujawnione...
Ośrodek Wczesnej Diagnostyki I Leczenia Chorób NowotworowychCelem diagnostyki onkologicznej jest precyzyjne ustalenie typu nowotworu i stopnia jego zaawansowania. W oparciu o te informacje lekarz ustala sposób leczenia chorego. Czas trwania diagnostyki onkologicznej powinien być jak najkrótszy. Wydaje się, że większość nowotworów można zdiagnozować w ciągu 1-2 tygodni. Niestety w istniejącym systemie opieki zdrowotnej u zbyt dużej liczby chorych diagnostyka jest rozciągnięta do kilku tygodni lub miesięcy....
Ośrodek Wczesnej Diagnostyki I Leczenia Chorób NowotworowychDermatoskopia jest badaniem stosowanym do oceny znamion barwnikowych, powszechnie nazywanych pieprzykami. Ta metoda zwiększa możliwość rozpoznania czerniaka w bardzo wczesnym stadium rozwoju, wtedy, gdy można ten nowotwór łatwo wyleczyć. Ponadto dermatoskopia ułatwia odróżnienie czerniaka złośliwego od innych, niegroźnych zmian na skórze. Badanie pozwala odróżnić znamiona barwnikowe dysplastyczne, łączące, mieszane, znamię błękitne, czerniaka młodzieńczego Reed, naczyniaka, brodawkę łojotokową, zmiany krwotoczne, nabłoniaka barwnikowego.
Ośrodek Wczesnej Diagnostyki I Leczenia Chorób NowotworowychTo badanie pozwalające stwierdzić, czy proces trawienia i wchłaniania węglowodanów przez organizm przebiega prawidłowo.
Ośrodek Wczesnej Diagnostyki I Leczenia Chorób Nowotworowych