
PRZESĄDY I MITY O CZERNIAKU
>>Lepiej nie ruszać bo się „rozeźli”<<
Jedyną skuteczną metodą leczenia czerniaka jest chirurgiczne (onkologiczne) usunięcie (wycięcie) zmiany barwnikowej (pieprzyka, znamienia, guza). Przesąd, że lepiej nie ruszać powstał w czasach kiedy czerniaki były rozpoznawane późno, już jako nowotwór zaawansowany czyli w momencie wycinania guza były obecne przerzuty, ale nie ujawnione.
Co to znaczy?
Przerzuty już były – w węzłach chłonnych, skórze, płucach, wątrobie – ale tak małe, że niewyczuwalne przez pacjenta i nie do wykrycia w zwykłych badaniach. Dlatego wtedy usuniecie czerniaka nie miało wpływu na rozwój choroby.
>>Mam to od urodzenia (np. od 20 lat) i nic się nie dzieje<<
(...)
Ośrodek Wczesnej Diagnostyki I Leczenia Chorób NowotworowychCelem diagnostyki onkologicznej jest precyzyjne ustalenie typu nowotworu i stopnia jego zaawansowania. W oparciu o te informacje lekarz ustala sposób leczenia chorego. Czas trwania diagnostyki onkologicznej powinien być jak najkrótszy. Wydaje się, że większość nowotworów można zdiagnozować w ciągu 1-2 tygodni. Niestety w istniejącym systemie opieki zdrowotnej u zbyt dużej liczby chorych diagnostyka jest rozciągnięta do kilku tygodni lub miesięcy....
Ośrodek Wczesnej Diagnostyki I Leczenia Chorób NowotworowychDermatoskopia jest badaniem stosowanym do oceny znamion barwnikowych, powszechnie nazywanych pieprzykami. Ta metoda zwiększa możliwość rozpoznania czerniaka w bardzo wczesnym stadium rozwoju, wtedy, gdy można ten nowotwór łatwo wyleczyć. Ponadto dermatoskopia ułatwia odróżnienie czerniaka złośliwego od innych, niegroźnych zmian na skórze. Badanie pozwala odróżnić znamiona barwnikowe dysplastyczne, łączące, mieszane, znamię błękitne, czerniaka młodzieńczego Reed, naczyniaka, brodawkę łojotokową, zmiany krwotoczne, nabłoniaka barwnikowego.
Ośrodek Wczesnej Diagnostyki I Leczenia Chorób NowotworowychTo badanie pozwalające stwierdzić, czy proces trawienia i wchłaniania węglowodanów przez organizm przebiega prawidłowo.
Ośrodek Wczesnej Diagnostyki I Leczenia Chorób Nowotworowych