CHIRURGICZNE WYCIĘCIE ZMIAN SKÓRNYCH – to zabieg polegający na wycięciu na ostro w znieczuleniu miejscowym tkanek chorobowo zmienionych. Materiał przekazywany jest do badania histopatologicznego, które pozwala ocenić czy w preparacie są obecne komórki rakowe.
Przygotowanie pacjenta do zabiegu CHIRURGICZNEGO WYCIĘCIA ZMIANY SKÓRNEJ oraz postępowanie po zabiegu.
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:
- Wykonanie badań krwi (morfologia podstawowa, PT, APTT, HBS-antygen, anty-HCV).
- Odstawienie na 7-10 dni leków, które hamują krzepnięcie krwi lub rozrzedzają krew np. Aspiryna, Acard, Polopiryna, Polocard, Heparyna.
- W dniu zabiegu pacjent w domu wykonuje mycie całego ciała /kąpiel/ szczególną uwagę zwracając na okolice trudne do mycia np. pępek, fałdy skórne u otyłych, zrogowacenia naskórka, paznokcie.
- W ośrodku przed zabiegiem w razie potrzeby usuwamy owłosienie z okolic pola operowanego- (golenie maszynką jednorazowego użytku).
- Pacjent przebiera się w KOSZULĘ OPERACYJNĄ jednorazowego użytku po czym przechodzi do pokoju zabiegowego gdzie wykonywany jest zabieg.
- Po zabiegu pacjent przebywa jeszcze ½ godziny w ośrodku na obserwacji po czym wraca do domu pod opieką osoby towarzyszącej.
POSTĘPOWANIE PO ZABIEGU:
- W razie dolegliwości bólowych należy zażyć środki p/bólowe typu: Pyralgina, Nurofen, Ibuprom ( nie zażywać leków rozrzedzających krew jak- Aspiryna, Polopiryna)
- Zmiana opatrunku w drugiej dobie po zabiegu:
- zdjąć dotychczasowy opatrunek
- jałowym gazikiem nasączonym środkiem dezynfekcyjnym przemyć ranę oraz skórę wokół rany
- następnie założyć na ranę plaster z jałowym opatrunkiem.
- Do czasu zagojenia się rany kąpiel wyłącznie pod prysznicem
- Częsta zmiana bielizny osobistej
- Po 7 dniach kontrola oraz usunięcie szwów
W przypadku wystąpienia gorączki, dużego krwawienia lub innych niepokojących objawów konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu.