BIOPSJA GRUCZOŁU KROKOWEGO (prostaty) - to badanie polegające na pobraniu igłą biopsyjną od kilku do kilkunastu (8-12) wycinków z gruczołu krokowego pod kontrolą ultrasonografii. Materiał przekazywany jest do badania histopatologicznego które pozwolą ocenić czy w prostacie są obecne komórki rakowe.
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA:
Należy również pamiętać, aby zabieg przeprowadzić delikatnie, bez użycia siły.
- Badanie wymaga oczyszczenia jelita grubego, w tym celu dwa dni przed badaniem należy wprowadzić dietę płynną tzn. spożywać pokarmy o płynnej konsystencji – zupy, soki galaretki owocowe, budyń, kawa herbata… nie stosowanie się do w/w zaleceń uniemożliwia wykonanie badania.
W dniu poprzedzającym badanie – wieczorem o godz. 20:00 wykonać wlewkę doodbytniczą(lewatywę) gotowym preparatem ENEMA w następujący sposób: ułożyć się na lewym boku z nogami przygiętymi do brzucha, po nawilżeniu aplikatora na końcówce butelki i rozchyleniu pośladków wprowadza się aplikator do odbytnicy na głębokość kilku centymetrów. Następnie należy wycisnąć zawartość pojemnika do odbytnicy. Należy odczekać w pozycji leżącej ok. 15 min. Dopiero po tym czasie można udać się do toalety celem wypróżnienia.
W dniu badania – rano o godz. 8:00 wykonać ponownie wlewkę doodbytniczą tak samo jak wieczorem. W przypadku gdy badanie zaplanowano w godzinach popołudniowych można pić , jednak ostatni płyn może być wypity nie później niż 5 godzin przed badaniem. W przypadku gdy pacjent przyjmuje leki np. z powodu nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób serca proszę przyjąć leki i popić niewielką ilością płynu.
- Przyjęcie antybiotyku w 3 dawkach tzn. (1-dawka w dniu poprzedzającym badanie, 2-w dniu badania, 3-dzień po badaniu).
- Odstawienie na 7-10 dni leków, które hamują krzepnięcie krwi lub rozrzedzają krew np. Aspiryna, Acard, Polopiryna, Polocard, Heparyna.
- Wykonanie badań krwi (morfologia podstawowa, PT, APTT, HBS-antygen, anty-HCV).
POSTĘPOWANIE PO ZABIEGU:
Przez kilka dni po zabiegu należy unikać dużej aktywności fizycznej.
Prowadzić obserwację w kierunku krwawienia.
Może wystąpić lekki ból oraz nieznaczne krwawienie miejsca wkłucia lub pojawić się krew w moczu, stolcu czy nasieniu.
W przypadku wystąpienia gorączki, dużego krwawienia lub innych niepokojących objawów konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu lub w oddziale ratunkowym.